Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Rząd zaostrzył prawo dla firm za naruszenie obostrzeń


Jak wynika z najnowszej ustawy COVID-owej - Od teraz naruszenie jakichkolwiek nakazów, zakazów i ograniczeń (nawet jednorazowe), dotyczących działalności gospodarczej może pozbawić firmę pomocy publicznej. Dotyczy to zarówno np. przyjmowania klientów w sklepach w godzinach dla seniorów, jak i obsługi klientów "na lewo" w hotelach czy restauracjach.

Rząd zaostrza prawo dla firm dotyczące pomocy publicznej

Jak napisano w najnowszej ustawie, naruszenie ograniczeń, nakazów i zakazów stanowi podstawę odmówienia udzielenia pomocy publicznej. Szczególnie dotyczy to pomocy w ramach tarcz antykryzysowych związanych z obecną pandemią. Firmy ubiegające się o pomoc publiczną dla swojego biznesu, będą musiały złożyć oświadczenie deklarujące, że nie naruszono ograniczeń, nakazów i zakazów z ustawy. "Oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń" - zaznaczono w ustawie.

W przypadku złożenia fałszywego oświadczenia, o którym mowa w ust.3, przedsiębiorca jest obowiązany do zwrotu kwoty stanowiącej równowartość udzielonej pomocy łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Decyzję o obowiązku zwrotu pomocy wydaje podmiot udzielający pomocy publicznej. Nowe przepisy dotyczą więc wszystkich firm, na które nałożono jakiekolwiek ograniczenia, zakazy i nakazy.

Jeśli więc restauracja przyjęłaby klientów wbrew obowiązującym przepisom i zostanie stwierdzone takie naruszenie, grozi będzie to utratą uzyskania pomocy publicznej. Tyczy się to nawet takich kwestii, jak przyjmowanie w sklepie klientów nie będących seniorami w czasie "godzin dla seniorów" czy też noszenie masek ochronnych przez pracowników. Przypomnijmy przy tym, że według nowego rozporządzenia pracownicy mają obowiązek zasłaniać nos i usta nawet w przestrzeni biurowej o bardzo dużym metrażu, a także kuchni czy kantynie.


Źródło: businessinsider.com.pl


Publikowanie komentarza

0 Komentarze