Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Organizacje pozarządowe konsultują zmiany dla reformy prawa rodzinnego



W Ministerstwie Sprawiedliwości na debacie poświęconej reformie prawa rodzinnego gościli przedstawiciele kilkunastu organizacji społecznych działających na rzecz rodzin i dzieci. Gospodarzem spotkania, przeprowadzonego w ramach konsultacji społecznych był Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości Michał Woś.

Podstawowymi założeniami reformy prawa rodzinnego zaproponowanego przez Ministerstwo Finansów to orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa rodziców do kontaktów z dzieckiem oraz ochrona najmłodszych przed przemocą. Michał Woś podkreślił, że przygotowane zmiany służą przede wszystkim ochronie najmłodszych.

Podstawą zmian dobro dzieci

- Chcemy wzmocnić dobro dziecka. Cieszę się, że możemy wspólnie porozmawiać o propozycjach, które zostały zawarte w projekcie. Jesteśmy bardzo zainteresowani opinią, co jeszcze możemy poprawić w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, co w nim zawrzeć, czego być może zabrakło – mówił. Przypomniał również, że dzięki działaniom Ministerstwa Sprawiedliwości doszło do spektakularnej poprawy ściągalności alimentów. Tym razem chcemy doprowadzić do sytuacji, w której samo zasądzenie alimentów będzie prostsze – zaznaczył.

Reforma prawa rodzinnego zakłada przyznawanie w ciągu kilku dni alimentów natychmiastowych oraz maksymalne uproszczenie formalności. Rodzice ubiegający się o alimenty na dzieci nie będą zmuszeni ponosić wydatków na prawników bowiem skorzystać będzie można z gotowego formularza udostępnionego w Internecie.

Michał Woś odniósł się również do propozycji wprowadzenia rodzinnego postępowania informacyjnego, które poprzedzałoby sprawy o rozwód i separację w rodzinach z dziećmi. Małżonkowie mieliby miesiąc czasu by porozumieć się w sprawach dzieci. Ta zmiana, wynikałaby z konstytucyjnej ochrony małżeństwa i rodziny.

W trakcie tego spotkania zgłoszono wiele innych uwag związanych z reformą prawa rodzinnego. Wśród postulatów znalazły się takie propozycje jak wprowadzenie postępowania informacyjnego w sprawach dotyczących alimentów i kontaktów rodzicielskich, przeprowadzanie konsultacji z psychologiem przy sprawach rodzicielskich, czy też wysłuchanie dziecka w trakcie postępowania mediacyjnego.


http://www.ms.gov.pl

Prześlij komentarz

0 Komentarze