Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Wyniki wrześniowego egzaminu notarialnego


Komisje egzaminacyjne ogłosiły wyniki egzaminu notarialnego, który odbył się w dniach od 2 do 4 września 2020r. Na terenie całego kraju przystąpiło do niego 488 osób, z czego pozytywny wynik uzyskało 168 osób, co stanowi około 34 proc. wszystkich zdających. Spośród osób, które przystąpiły do tegorocznego egzaminu, 239-ciu ukończyło aplikację notarialną w 2020 r., co wynosi blisko 49 proc. ogółu zdających. Pozostałą grupę stanowiły osoby, które ukończyły aplikację w latach ubiegłych. Było to 158 osób, czyli prawie 32 proc. ogółu zdających oraz osoby uprawnione do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów, niż odbycie aplikacji. Grupa ta liczyła 91 osób - 19 proc. wszystkich zdających.

Najwyższy poziom zdawalności, blisko 44 proc. uzyskały osoby, które przystąpiły do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji w 2020 r. Spośród osób, które ukończyły aplikację notarialną w latach ubiegłych, pozytywny wynik uzyskało tylko już sporo mniej, bo 31 proc. zdających. Natomiast spośród osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów, niż odbycie aplikacji notarialnej, pozytywny wynik uzyskało tylko 15 proc. zdających.

Zgodnie z art. 10 § 1 w zw. z art. 11 ww. ustawy osoby, które zdały egzamin, mogą złożyć do Ministra Sprawiedliwości wniosek o powołanie na stanowisko notariusza.          

W przypadku negatywnego wyniku egzaminu notarialnego zdającemu przysługuje odwołanie do Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu notarialnego.    


Źródło: https://www.gov.pl/

Publikowanie komentarza

0 Komentarze