Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Z końcem miesiąca projekt zaostrzający kary za przestępstwa przeciw funkcjonariuszom


Jak poinformował w środę na konferencji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji premier Mateusz Morawiecki — podjęto decyzję dotyczącą znaczącego umocnienia bezpieczeństwa policjantów. Natomiast szef MSWiA zadeklarował, że do końca miesiąca przedstawi premierowi projekt zaostrzający kary za przestępstwa przeciw funkcjonariuszom. Konferencja ta związana była z atakiem dwóch mężczyzn na funkcjonariuszy policji, do którego doszło w sobotę wieczorem w jednej z miejscowości na terenie gminy Jaworzyna Śląska. Wydawałoby się, zwyczajne wezwanie policji zakończyło się brutalnym pobiciem policjantów przez uczestników zajścia.

Natomiast szef MSWiA Mariusz Kamiński zadeklarował, że każdy funkcjonariusz, który dozna obrażeń w związku z wykonywaną służbą, zostanie otoczony troską i pomocą przełożonych, jak i MSWiA. Zapowiedział także nagrody dla policjantów za odwagę i profesjonalizm w swych interwencjach.

Minister zapowiedział zaostrzenie kar za przestępczość przeciwko funkcjonariuszom, czyli naruszanie ich nietykalności, czynną napaść i znieważenia. Ponadto celem projektu będzie wprowadzenie dla sądu obowiązkowego orzeczenia dodatkowej kary finansowej w wypadku stwierdzenia tego typu przestępstwa. Dotkliwej kary finansowej, która będzie odstraszała potencjalnych przestępców.

W ciągu ostatnich 5 lat doszło do ok. 20 tys. przypadków naruszenia nietykalności osobistej funkcjonariuszy. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podczas środowej konferencji podziękował premierowi i szefowi MSWiA za planowane nowe rozwiązanie prawne. Zdaniem generała w skali roku notujemy tysiące bezpośrednich ataków na policjantów w tym znieważenia funkcjonariuszy polskiej policji.


Źródło: https://prawo.gazetaprawna.pl/

Publikowanie komentarza

0 Komentarze