Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Mnich z uprawnieniami musi zostać wpisany na listę adwokatów


Mimo że przepisy nie pozwalają osobom duchownym na wykonywanie zawodu adwokata,  mnich, który zdobył uprawnienia prawnika w innym państwie, musi zostać wpisany na listę adwokatów – tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy greckiego duchownego z Monasteru Petra, brata Ireneosa. Uzyskał on uprawnienia prawnika na Cyprze, po czym wystąpił o wpisanie go na listę adwokatów ateńskiej izby adwokackiej do sekcji prawników, którzy uzyskali status zawodowy w innym państwie. Ateńska palestra odmówiła, powołując się na greckie przepisy, które nie pozwalają osobom duchownym wykonywać zawodu adwokata. Brat Ireneos odwołał się od tej decyzji do Rady Stanu, a ta zwróciła się do Trybunału z pytaniem, czy taki zakaz jest zgodny z prawem unijnym.

TSUE uznał, że prawo krajowe nie może w żaden sposób ograniczać wpisu na listę adwokatów, natomiast inną sprawą jest czy rzeczywiście będzie mógł świadczyć pomoc prawną. Zgodnie z dyrektywą 98/5/WE, mającą na celu ułatwienie stałego wykonywania zawodu prawnika w państwie członkowskim innym niż państwo uzyskania kwalifikacji zawodowych. Jeżeli ktoś zdobył uprawnienia adwokackie w jednym kraju i jest tam wpisany do rejestru zawodowego, to musi zostać również wpisany do analogicznego rejestru we wszystkich krajach UE. 

Prawodawca krajowy nie może dodawać innych warunków niż ten wspólny  w całej UE wymagany do rejestracji prawnika przez organ samorządu zawodowego w państwie przyjmującym. Co więcej, należy odróżnić  rejestrację od samego wykonywania zawodu prawnika, bo przy praktykowaniu adwokat podporządkowany zostaje obwiązującym w danym państwie UE przepisom w sprawie wykonywania zawodu, które nie były przedmiotem wewnątrzunijnej harmonizacji, a te mogą znacznie odmienne w państwie pochodzenia i państwie przyjmującym.

Trybunał tym samym doszedł do wniosku, że przepisy krajowe, które zabraniają mnichowi posiadającemu status prawnika  i zarejestrowanemu jako taki prawnik w kraju pochodzenia, zarejestrowania się we właściwych organach przyjmującego państwa członkowskiego w celu wykonywania tam swojego zawodu, są sprzeczne z dyrektywą unijną, której celem jest ułatwienie stałego wykonywania zawodu prawnika.


http://www.gazetaprawna.pl

Prześlij komentarz

0 Komentarze