Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Ulga w podatkach dla firm udzielających pomocy w walce z koronawirusem


Firma, która w czasie pandemii będzie wspierać potrzebujących może odliczyć darowiznę.

Ustawy antykryzysowe znacznie poszerzyły zakres ulg - odliczymy już nie tylko wsparcie dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego, ale także szpitali czy stacji pogotowia ratunkowego. A nawet zwykłych firm, która zajmują się diagnostyką medyczną czy transportem sanitarnym. Byleby znajdowały się w wykazie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ulgą zostały objęte też darowizny dla domów pomocy społecznej, noclegowni, ośrodków wsparcia czy schronisk dla osób bezdomnych.

Co można przekazać potrzebującym?

Wszystko to, co może posłużyć do walki z Covid-19. Począwszy od środków do dezynfekcji (ochrony przed wirusem), takich jak płyny odkażające lub maseczki, na posiłkach czy artykułach codziennego użytku skończywszy. Oczywiście odliczymy także wsparcie finansowe. Ulga obejmie też przekazywane szkołom, przedszkolom i innym placówkom oświatowym komputery, nie starsze niż trzyletnie.

Kto skorzysta z rozszerzonej ulgi? Osoby fizyczne płacące PIT, lub ryczałt lub firmy rozliczające się CIT oraz przedsiębiorcy odprowadzający PIT lub ryczałt. Skarbówka zapewnia też, że obdarowany podmiot, np. szpital, nie musi znajdować się w wykazie NFZ w momencie dokonania darowizny. Może trafić do niego później. Byleby stało się to do 30 września 2020 r.

Na korzyść podatkową nie trzeba czekać do zeznania rocznego. Ulgę można wykorzystać już przy obliczaniu zaliczek na PIT/CIT – podkreślono w objaśnieniach.

Publikowanie komentarza

0 Komentarze