Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Fundusz Sprawiedliwości dofinansuje kliniki ratujące ofiary przestępstw


Dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwości w szpitalu klinicznym w Otwocku powstanie ośrodek replantacji kończyn, a Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie będzie w posiadaniu trójwymiarowego urządzenia do stosowania implantów kręgosłupa. W połowie kwietnia w Ministerstwie Sprawiedliwości zostały uroczyście podpisane umowy na realizację tych projektów. Dofinansowanie wymienionych placówek, które niosą między innymi pomoc ofiarom przestępstw, np. wypadków drogowych, wyniesie ok. 2 mln 200 tys. zł. Są to pieniądze zasądzane na rzecz Funduszu od sprawców przestępstw. Fundusz Sprawiedliwości wspiera osoby pokrzywdzone przestępstwami poprzez gromadzenie środków nakładanych na sprawców przestępstw, jak i również z pracy skazanych w zakładach karnych.

Podpisy pod umowami złożyli Zbigniew Ziobro, dr n. med. Mieczysław Błaszczyk (klinika w Otwocku), oraz dr n. med. Marcin Maruszewski (klinika w Warszawie).

W szpitalu klinicznym w Otwocku powstanie pierwszy na Mazowszu ośrodek replantacyjny. Którego specjalizacją jest chirurgia urazowa, ortopedia i leczenie chorób kręgosłupa. Większość chorych, którzy tu trafiają to ofiary wypadków będących wynikiem łamania prawa, zarówno dorośli, jak i dzieci.

Brak specjalistycznych urządzeń sprawiał, że nie można było na Mazowszu przeprowadzić replantacji oraz bardziej skomplikowanych rekonstrukcji. Ofiary wypadków, wymagające replantacji kończyn, musiały być przewożone do odległych szpitali — w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, lub Wrocławiu. Powstanie ośrodka replantacyjno-rekonstrukcyjnego w Otwocku skróci czas dotarcia ofiar wypadków do odpowiedniego szpitala, co jest jednym z podstawowych warunków powodzenia replantacji.

Leczeniem poważnych urazów, często u ofiar przestępstw, zajmuje się również Klinika MSWiA. Około jedną trzecią pacjentów szpitala stanowią poszkodowani w wyniku wypadków, m.in. komunikacyjnych. Jeżeli ofiara wypadku ma ciężki uraz kręgosłupa, jedynym ratunkiem jest zastosowanie implantu. Sytuację zmieni wyposażenie szpitala w nowoczesne urządzenie diagnostyczne (z możliwością rekonstrukcji 3D), które w technice trójwymiarowej pozwala w trakcie operacji kontrolować położenie implantu.

Do ustawowych zadań Funduszu należy udzielanie pomocy poszkodowanym i przywracane ich do normalnego życia. Ten cel będzie skutecznie realizowany w utworzonym ośrodku replantacji przy Klinice w Otwocku, a także w Klinice MSWiA, gdzie ratunek znajdują ofiary przestępstw.

Publikowanie komentarza

0 Komentarze