Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości kompleksowa reforma Kodeksu karnego przewiduje surowsze kary, by te skutecznie odstraszały przed popełnianiem przestępstw. Będą one jednocześnie na tyle elastyczne, aby sądy miały możliwość orzekania wyroków adekwatnych do winy.  Nowy projekt zakłada wprowadzenie bezwzględnego dożywocia, bez możliwości warunkowego zwolnienia, a także zaostrzenie kar do 30 lat pozbawienia wolności. Przewidziano w nim również nowe typy przestępstw, np. przygotowanie do zabójstwa i przyjęcie zlecenia na nie, a także instrumenty do skuteczniejszej walki z tak zwanym „ustawianiem” przetargów publicznych.

Sądy w Polsce zbyt często skazują brutalnych przestępców na rażąco niskie kary, niewspółmierne do popełnionych zbrodni, niejednokrotnie są one niższe od kar wymierzanych za te same czyny w innych krajach Unii Europejskiej. Również naszym zdaniem sprawców poważnych przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu i mieniu powinno się na długo izolować, by nie zagrażali społeczeństwu.

Nie trzeba daleko szukać, aby przekonać się jak wielu przestępców może dziś drwić z prawa, statystyki „mówią” same za siebie np.  w 2016 roku blisko 45 proc. skazanych za zabójstwo (od 8 do 15 lat więzienia do 25 i dożywocie) zostało skazanych na karę do 10 lat pozbawienia wolności. Aż 96,1% skazanych za obrót narkotykami w dużej ilości (3-15 lat) dostali kary do 3 lat więzienia. 72 proc. skazanych za gwałt (od 2 do 12 lat) dostało wyroki do 3 lat więzienia. Takich przykłady jest bez liku.

Zmiany dadzą sądom możliwość orzekania zgodnie z poczuciem sprawiedliwości i współmiernie do ciężaru winy. Obecnie sędziowie dysponują mocno ograniczonym zakresem kar, za najpoważniejsze przestępstwa np. nie mogą więc wymierzyć 17 czy 28 lat więzienia, nawet gdyby była ona współmierna do popełnionego czynu. W praktyce sędziowie orzekają niższe wyroki, dla przykładu 15 zamiast 25 lat więzienia obawiając się, że wyższa kara podważy sąd odwoławczy. Odbyta w ten sposób kara nie spełnia swojej funkcji – ani wychowawczej.

Przykładowo:

Przestępstwo jakie jest zabójstwo zamiast od 8 do 15 lat więzienia, 25 lat więzienia albo dożywocie planowana jest kara od 8 do 30 lat więzienia, albo dożywocie.


Bezwzględne dożywocie 

Nowy projekt wprowadza bezwzględne dożywocie dla zwyrodniałych zbrodniarzy bez możliwości warunkowego zwolnienia. Ma być orzekane wobec sprawców, którzy są trwale niebezpieczni dla społeczeństwa. Taką karę sądy będą mogły więc orzekać również wobec osób, które zostały w przeszłości skazane na dożywocie albo na 20 i więcej lat więzienia, a dopuściły się kolejnego przestępstwa, za które orzeczono wobec nich dożywocie. Wyrok dożywocia będzie mieć charakter bezwzględny, czyli na zawsze pozbawiać możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie.

Projekt wydłuża także do 35 lat okres, po którym skazani na „zwykłe”, a nie bezwzględne dożywocie mogą ubiegać się o warunkowe zwolnienie. Dziś wynosi on 25 lat. Wydłuży się również okres próby przy warunkowym zwolnieniu, w którego czasie skazany na dożywocie nie może popełnić żadnego przestępstwa z 10 lat na dożywotnio. Zwiększy się również  okres przedawnienia karalności zabójstwa – z 30 do 40 lat. 

Projekt wprowadza też do Kodeksu karnego nowe typy przestępstw za czyny, z których część w ogóle nie była dotąd karalna, mimo że była szkodliwa społecznie. Jest to między innymi:

- przygotowanie do zabójstwa, (kara od 2 do 15 lat pozbawienia wolności);
- przyjęcie zlecenia zabójstwa (od 2 do 15 lat);
- uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem (od 3 miesięcy do 5 lat więzienia);
kradzież zuchwała, np. kieszonkowa lub gdy złodziej wyrywa torebkę na ulicy (od 6 miesięcy do 8 lat) 
- kradzież kart płatniczych (od 10 lat)

Projekt przewiduje również kary za kradzież tablic rejestracyjnych, walkę z aferzystami gospodarczymi.



http://www.ms.gov.pl