Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Reforma Krajowej Rady Sądownictwa zaakceptowana


Dzisiaj tj. 7 marca 2017 roku Rada Ministrów zaakceptowała przygotowany w MS projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w tym niektórych innych ustaw. Reorganizacja Krajowej Rady Sądownictwa zwiększy przede wszystkim stopień demokratyzacji trybu wyboru kandydatów do Rady. Poza tym wprowadzi bardziej cywilizowane, europejskie standardy. Reforma ta jest odpowiedzią na społeczne oczekiwanie zmian w polskim sądownictwie.

Zmiany w polskim sądownictwie zmierzają do tego, by z jednej strony przyspieszyć bieg spraw toczących się w polskich sądach oraz podnieść sprawność organizacyjną. W konsekwencji będzie ona miała znaczenie dla standardów etycznych i zasad funkcjonujących w polskim sądownictwie.

Jak będzie wyglądał nowy sposób wyboru?


Przyjęte dzisiaj przepisy zakładają zmianę sposobu wyboru członków KRS będących sędziami oraz sposobu podejmowania decyzji przez Krajową Radę Sądownictwa w zakresie wyboru kandydatów do objęcia urzędu sędziego. Według ministra Zbigniewa Ziobro zmiany, do jakich nie było gotowe samo środowisko, są konieczne, bowiem zamiast pewnego krytycyzmu wobec zachowań niektórych sędziów, wobec braku propozycji usprawnienia funkcjonowania sądownictwa reagowało często w sposób alergiczny na jakiekolwiek słowa krytyki i tym samym domagało się, by traktować ich jako przedstawicieli jakiejś szczególnej kasty. Demokratyzacja wyboru członków KRS będzie równocześnie służyć podniesieniu prestiżu i niezależności tej instytucji, w tym uwolnieniu jej od korporacyjnych interesów sędziowskiego środowiska.

Bez względu na szczebel sądu szanse na wybór do Rady będą mieli wszyscy sędziowie, bez względu na to, jaki to jest szczebel sądu, decydujące będą w tym przypadku kompetencje. Dotychczas przez ponad 25 lat funkcjonowania Krajowej Rady Sądownictwa, zasiadało w niej zaledwie dwóch sędziów sądów rejonowych, a o wyborze członków Rady decydowały w praktyce sędziowskie elity.

Zostaną utworzone dwa nowe organy Krajowej Rady Sądownictwa: Pierwszego i Drugiego Zgromadzenia Rady. W składzie pierwszego zgromadzenia znajdą się: I Prezes Sądu Najwyższego, Minister Sprawiedliwości, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, osoba powołana przez Prezydenta RP, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugie będzie składało się z 15 sędziów wszystkich szczebli wybieranych przez Sejm, a zgłaszanych przez Prezydium Sejmu bądź przynajmniej 50 posłów. Stowarzyszenia sędziowskie również mogą rekomendować swoich kandydatów. Zaproponowane rozwiązanie będzie gwarantowało równowagę obu Zgromadzeń. I jedno i drugie zgromadzenie będzie mogło autonomicznie podejmować uchwały w sprawie kandydata na urząd sędziego. Projekt ten, co ważniejsze nie faworyzuje tzw. "czynnika politycznego'. Krajowa Rada Sądownictwa pozytywnie opiniuje kandydata wyłącznie w przypadku zgodnego przyjęcia przez oba Zgromadzenia takiego rozstrzygnięcia.

Mandat dotychczasowych członków KRS wygasnąć ma w okresie 30 dni od daty wejścia znowelizowanej ustawy w życie. Podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w Europie. Nowe regulacje mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich publikacji w Dzienniku Ustaw.

źródło ms.gov.pl

Prześlij komentarz

0 Komentarze