Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Fiskus walczy z unikaniem opodatkowania, choć często bez podstawy prawnej



Jeżeli zdaniem skarbówki dana transakcja była zawarta wyłącznie w celu uniknięcia zapłaty podatku, może pominąć jej skutki i domagać się daniny i odsetek. Jednak w ostatnim czasie urzędnicy częstokroć korzystają z tego prawa. Problem leży w tym, że nierzadko klauzulę dotyczącą unikania opodatkowania (GAAR) stosują do rozliczeń, w których przepisy w tym zakresie jeszcze nie obowiązywały. Przepisy dotyczące klauzuli sformułowane są nadto nieprecyzyjnie i dają zbyt szerokie pole do interpretacji. 

W samym tylko pierwszym półroczu 2021 r. decyzji z zastosowaniem klauzuli było aż 10, gdzie przez ostatnie pięć lat obowiązywania przepisów w tym zakresie było ich raptem 18. Ogólną klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR) wprowadzono do polskiego prawa podatkowego 15 lipca 2016 r. Umożliwiło to organom pomijanie skutków podatkowych transakcji dokonanych głównie w celu uzyskania korzyści podatkowej z równoczesnym określeniem skutków, które wystąpiłyby w przypadku dokonania „właściwej” – zdaniem fiskusa – transakcji. 

Początkowo ogólna klauzula mogła być zastosowana jedynie do transakcji, których wartość przekraczała kwotę stu tysięcy złotych. Skądinąd od 2019 r. ograniczenie to usunięto. Obecnie GAAR może dotyczyć każdej transakcji, niezależnie od wartości. Pomimo wprowadzenia GAAR w lipcu 2016 r., fiskus nie chce zatrzymać się na tej dacie. Próbują różnych sposobów w celu faktycznego podważenia optymalizacji podatkowych przeprowadzonych we wcześniejszych okresach rozliczeniowych. W szczególności wykorzystywane są przepisy o cenach transferowych (art. 11c ust. 4 ustawy o CIT i art. 25 ust. 1 ustawy o PIT) oraz art. 199a ordynacji podatkowej, który służy pominięciu skutków podatkowych transakcji dokonanej dla pozoru. 

Z czego zatem wynika wzrost liczby wydanych decyzji klauzulowych w 2021 roku? - To, że postępowania te są stosunkowo długotrwałe i trudno się temu dziwić, gdyż materia spraw, do których może mieć zastosowanie klauzula, jest skomplikowana i wymaga dogłębnej analizy. Również sami podatnicy korzystają z wszelkich możliwości, by bronić swojego stanowiska, gdyż postępowania klauzulowe dotyczą zwykle stosunkowo dużych kwot podatku. To z pewnością musi wpływać na czas prowadzenia tego typu spraw. Dlatego w sytuacji, w której klauzula obowiązuje od pięciu lat, dopiero teraz kończą się postępowania wszczęte po jej wprowadzeniu.

Prześlij komentarz

0 Komentarze