Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Nowy projekt zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej


Prezydent Andrzej Duda proponuje projekt regulujący kwestię zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej i kieruje do Sejmu projekt ustawy nowelizującej Kodeks cywilny. Chodzi dokładnie o zmiany, zgodnie z którymi najbliższej rodzinie osoby, która przykładowo wskutek wypadku doznała trwałego uszkodzenia ciała, przysługiwać będzie odszkodowanie za naruszenie więzi rodzinnej. O skierowaniu projektu do Sejmu poinformowała wczoraj Kancelaria Prezydenta. 

Jak wskazano w komunikacie prasowym, projekt ustawy przewiduje dodanie w Kodeksie cywilnym art. 446. Przepis ten ma potwierdzić, że "najbliższym członkom rodziny poszkodowanego przysługuje zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w postaci zerwanej więzi rodzinnej w następstwie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia poszkodowanego, takiego jak spowodowanie u poszkodowanego stanu wegetatywnego". Cel ten będzie realizowany poprzez stworzenie w Kodeksie cywilnym odpowiedniej podstawy prawnej do zasądzania przez sąd zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. 

 Rozbieżności w orzecznictwie 


Kancelaria Prezydenta podkreśla, że konieczność nowelizacji Kodeksu cywilnego w tym zakresie wynika z rozbieżności w orzecznictwie sądowym. Kluczową linią orzeczniczą jest zasądzanie przez sądy zadośćuczynienia najbliższym członkom rodziny poszkodowanego za krzywdę w postaci zerwanej więzi rodzinnej, jednak zdarzają się przypadki odmowy prawa do tego rodzaju zadośćuczynienia. 

 Jak podkreślono dodatkowo: 

Więzi rodzinne stanowią fundament prawidłowego funkcjonowania rodziny i podlegają one ochronie prawnej. Ich utrata wskutek czynu niedozwolonego, dla przykładu w wyniku wypadku drogowego powinna podlegać naprawieniu poprzez zapłatę odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia. Rozbieżne orzecznictwo nie może pozbawiać najbliższych członków rodziny poszkodowanego prawa do uzyskania zadośćuczynienia za zerwanie w dramatycznych okolicznościach więzi rodzinnej. Źródło: Infor

Publikowanie komentarza

0 Komentarze