Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Surowe kary dla piratów drogowych — Nowelizacja kodeksu karnego podpisana



Uchwalona 23 marca ustawa ma na celu doprowadzić do surowszego i bardziej skutecznego ścigania i karania kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. W dniu wczorajszym Kancelaria Prezydenta poinformowała o podpisaniu ustawy przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Co się zmieniło? Między innymi zaostrzone zostały następujące kary za przestępstwa w ruchu drogowym:

1. Do dwóch lat podniesiono dolną granicę więzienia za spowodowanie śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości. Kara nie będzie mogła być zawieszana. Do tej pory kierowca, który w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym, lub ciężkim uszkodzeniem ciała, trafiał do więzienia na co najmniej 9 miesięcy.

Według informacji Ministerstwa Sprawiedliwości statystyki w ostatnich latach wyglądały następująco:

2015 r. 112 wyroków skazujących 26 sprawcom wymierzono kary w zawieszeniu
2014 r. 151 wyroków, 38 zawieszeń
2013 r. 252 wyroki, 93 zawieszenia.

2. Za świadomą ucieczkę przed pościgiem policji do tej pory groziła grzywna i kara 30 dni aresztu. Teraz będzie to przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd będzie przy tym orzekał wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

3. Kierowca, który prowadził pojazd mimo orzeczonego przez sąd zakazu, musiał liczyć się z karą pozbawienia wolności do lat 3, obecnie trafi do więzienia na okres od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

4. Wykroczenia w komunikacji przedawniały się po dwóch latach od chwili popełnienia czynu, aktualnie będzie to okres lat trzech. Zmiana uzasadniona została zbyt wieloma sprawami, które dziś się przedawniają. Tylko w 2015 r. przedawniło się ponad 1 tys. wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji.

Sądy, orzekające w sprawie przestępstw drogowych, nie wiedzą, czy podsądny popełniał wcześniej wykroczenia drogowe. Dlatego inny przepis nowelizacji zakłada, że sądy wydając wyroki w sprawach o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, będą musiały zostać poinformowane o wszystkich przestępstwach i wykroczeniach kierowców znajdujących się zarówno w centralnej ewidencji kierowców, jak i ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe, prowadzonej przez policję.

Zharmonizowane zostały również przepisy o poddawaniu kierujących badaniom na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Prześlij komentarz

0 Komentarze