Mimo że zapowiadana rewolucja w Kodeksie pracy nic nie miała miejsca nie oznacza to, że od 1 stycznia nic się nie zmieni. Największy pakiet zmian w kodeksie pracy w 2019r dotyczył będzie dokumentacji pracowniczej oraz między innymi takich elementów, jak sposób wypłaty wynagrodzenia i świadectwa pracy.

Od 1 stycznia pracodawcy otrzymają możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej. Do tej pory forma papierowa była podstawą i część pracodawców dodatkowo prowadziła ją w formie elektronicznej. Dobrą wiadomością jest to, że od nowego roku e-dokumentacja będzie równoważna z tą tradycyjną i każdy będzie mógł wybrać najbardziej pasującą mu formę. 

W przypadku prowadzenia dokumentacji pracowniczej w sposób elektroniczny pracodawca będzie musiał pamiętać o obowiązku przekazania swojemu pracownikowi tej zgromadzonej w pierwotnej formie. Pracownik od chwili poinformowania o zmianie sposobu gromadzenia jego dokumentów będzie miał 30 dni na jej odbiór. Jeżeli tego nie zrobi, pracodawca w terminie do 12 miesięcy jest zobowiązany do jej zniszczenia. Ponadto od nowego roku dokumentacja pracownicza będzie musiała być przechowywana w sposób gwarantujący zachowanie jej poufności, integralności, kompletności oraz dostępności, w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem przez okres zatrudnienia.

Okres przechowywania dokumentacji pracowniczej po ustaniu zatrudnienia wydłużony zostanie do  10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy zostanie rozwiązany lub wygaśnie. Zostanie on również wydłużony w przypadku, gdy dokumentacja będzie stanowić dowód w postępowaniu karnym np. gdy pracodawca będzie stroną postępowania, wtedy będzie zobowiązany przechowywać tę dokumentację do czasu prawomocnego zakończenia. 

Od 2019 roku zmianie ulegną również świadectwa pracy, a, pracodawca będzie musiał przekazać pracownikowi dodatkowe informacje o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz możliwościach jej odbioru czy też o zniszczeniu dokumentacji pracowniczej w przypadku jej nieodebrania.

Zmianie ulegną również zasady dokonywania wypłat wynagrodzeń (choć część pracowników otrzymuje przelewy na konto, to nie zostało to znowelizowane w Kodeksie) do tej pory podstawową formą była wypłata do rąk własnych. Więc od 2019 roku podstawową formą będzie wpłata na konto bankowe pracownika, ale będzie on mógł wybrać czy będzie to, wypłata na konto, wypłata na podstawowy rachunek bankowy czy wypłata do rąk własnych. Formę gotówkową wynagrodzenia będzie można przyjąć jednakże tylko wtedy, gdy złożymy u pracodawcy specjalny wiosek.


źródło: gazetaprawna.pl