Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Co to jest pytanie prejudycjalne?


Jest to pytanie prawne zadawane przez sąd krajowy sądowi wspólnotowemu w związku z wątpliwościami dotyczącymi stosowania prawa wspólnotowego, których interpretacja jest istotna dla wydania wyroku w określonej sprawie. W skrócie eliminuje niezgodności między prawem krajowym a prawem europejskim. Przykładowo może ono dotyczyć ważności aktu prawa wtórnego lub wykładni Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Możliwość skierowania obu rodzajów pytań ma tylko sąd państwa członkowskiego, przed którym toczy się postępowanie sądowe.

Pytanie o ważność aktu prawa

Sąd krajowy nie ma prawa samodzielnie orzekać o nieważności zapisów prawa wspólnotowego dlatego gdy kwestia ta budzi jego wątpliwości, może wystąpić z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Jeżeli Trybunał uzna, że istniały podstawy do kwestionowania danego aktu, dojdzie do uznania jego nieważności względnej, czyli obowiązującej w odniesieniu do konkretnego postępowania sądowego. Jest to ekwiwalentne z odpadnięciem podstawy prawnej dla rozstrzygnięcia krajowego, co również może wiązać się z wstrzymaniem jego wykonalności. 

Pytanie o wykładnię

Sąd krajowy ma prawo wystąpić z pytaniem o wykładnię w przypadku, gdy odpowiedź na nie jest niezbędna do orzeczenia wyroku – organ wystosowujący taki rodzaj pytania prejudycjalnego jest zobligowany do uzasadnienia swojej decyzji. Warto przy tym pamiętać, że TSUE nie rozstrzyga merytorycznie postępowania toczącego się przed sądem krajowym. Ogranicza się jedynie do wykładni prawa wspólnotowego. Przedmiotem pytania o wykładnię nie może być interpretacja przepisów prawa krajowego. Obejmuje ono swoim zakresem natomiast wątpliwości powstające w związku z umową międzynarodową zawartą przez UE czy zasadami ogólnymi.

Znaczenie orzeczenia prejudycjalnego

Orzeczenie prejudycjalne jest wiążące dla sądu krajowego. Wydając orzeczenie w postępowaniu, którego dotyczyło pytanie, ma obowiązek zastosować się do interpretacji sądu wspólnotowego.


http://prawo.gazetaprawna.pl

Prześlij komentarz

0 Komentarze