Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Prawo o ustroju sądów powszechnych — Nowelizacja ustawy zatwierdzona


Prezydent RP podpisał we wtorek 11 kwietnia przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizację ustawy — Prawo o ustroju sądów powszechnych. Celem nowelizacji jest uporządkowanie systemu pracy dyrektorów sądów oraz zwiększenie sprawności w zarządzaniu kadrami i finansami sądów. Wprowadzone zmiany odciążą prezesów sądów od obowiązków z zakresu administrowania sądami. Dyrektor sądu kontroluje wydatkowanie środków publicznych, których dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, oraz gospodaruje mieniem Skarbu Państwa. Dyrektor sądu jest także zwierzchnikiem służbowym pracowników sądu. Nadmienić należy przy tym, że nie ma takich uprawnień wobec sędziów, asesorów, kuratorów, referendarzy, czy asystentów i aplikantów, którzy pozostają wobec niego niezależni.

Minister Sprawiedliwości wg nowych przepisów będzie uprawniony do powoływania i odwoływania dyrektorów sądów oraz ich zastępców. Obowiązywać będą przy tym zasady określone dla stosunków pracy na podstawie powołania, zawarte w Kodeksie pracy, a zmiana relacji z dyrektorami sądów nie będzie miała większego wpływu na kompetencje prezesów sądów w zakresie nadzoru nad działalnością orzeczniczą sądów. W ten sposób po rozdzieleniu funkcji administracyjnych od czynności orzeczniczych, prezesi sądów będą mieli więcej czasu na wykonywanie swoich obowiązków związanych z nadzorem nad działalnością sądów w zakresie orzekania.

Większa sprawność w zarządzaniu kadrami i finansami sądów


Instytucja dyrektora w sądach rejonowych była pomysłem na odciążenie prezesów sądów od kwestii finansowych, kadrowych i administracyjnych, lecz długotrwałe procedury konkursowe przy wyborze kandydatów skutecznie hamowały możliwość szybkiego obsadzenia tych stanowisk. Minister Sprawiedliwości niejednokrotnie musiał czekać na wynik działania komisji konkursowej powołanej przez prezesa, a to skutecznie utrudniało sprawne zarządzenie sądami. Dlatego w nowelizacji ustawy zrezygnowano z trybu konkursowego na rzecz trybu powołania określonego w Kodeksie pracy, by uporządkować system i zwiększyć sprawność w zarządzaniu kadrami i finansami sądów.


źródło ms.gov.pl

Prześlij komentarz

1 Komentarze

  1. W sumie ja się na tych kwestiach nie znam więc również nie bardzo mogę się na ich temat wypowiadać. Jak dla mnie na pewno czasami ważne jest to, aby mieć możliwość skorzystania z porad prawnych. Tak jak byłam u https://jakubowskazawada.com/ to wtedy wiem, że był to zdecydowanie dobry moment na wizytę.

    OdpowiedzUsuń