Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Opiekun osoby niepełnosprawnej, a prawo do ubiegania się o zasiłek


Już od 1 stycznia 2017 r. nastąpią konkretne zmiany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  m.in. dla opiekunów osoby niepełnosprawnej. Jak zapewnia Ministerstwo po śmierci osoby niepełnosprawnej opiekunowie będą mogli ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, a także o  świadczenie przedemerytalne. Zmiany te są wynikiem wiosennych postulatów złożonych w kancelarii premiera i mają na celu poprawę sytuacji opiekunów. 

Przepisy te stanowić będą zabezpieczenie osób, które pobierały świadczenie pielęgnacyjne albo specjalny zasiłek opiekuńczy. Opiekun, chcący nabyć prawo do świadczenia przedemerytalnego będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek wraz z następującymi dokumentami:

- Decyzja o utracie prawa do zasiłku dla bezrobotnych bądź informacja o upływie 180 dni pobierania tego zasiłku.
- Dowody, które uzasadnią prawo do otrzymania świadczenia przedemerytalnego.
- Dowody będące wymogiem do ustalenia prawa do emerytury oraz jej wysokości.

Ponadto taki opiekun będzie musiał zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy nie później niż 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Przy czym do dnia ustania tych praw opiekun musiał przynajmniej przez 365 dni nieprzerwanie pobierać te świadczenia. Istotne w tym przypadku jest także kryterium wiekowe, to znaczy kobiety powinny mieć ukończone 55 lat, a mężczyźni 60 lat. Ostatnią przesłanką, które należy spełnić jest okres uprawniający do emerytury (kobiety nie mniej niż 20 lat, natomiast mężczyźni 25 lat).

Jako, że najczęściej opieka nad osobami niepełnosprawnymi spada na ich najbliższych i w celu zapewnienia odpowiedniej opieki często opiekunowie zmuszeni są zrezygnować z pracy, takie zmiany są bardzo istotne. Zwłaszcza gdy przerwa od pracy była bardzo długa, dodatkowo brak kwalifikacji zawodowych niewątpliwie utrudnia im powrót na rynek pracy.

Prześlij komentarz

0 Komentarze