Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Zatrzymanie - Informacje, prawa i obowiązki


Zatrzymanie jest zazwyczaj pierwszą czynnością postępowania karnego. Mając na uwadze, że we wczesnym etapie czynności, zdarza się, że zatrzymywane są osoby niezwiązane z daną sprawą. Niezależnie od tego jaki związek ze sprawą ma nasz zatrzymany, pierwsze czynności w sprawie dokonuje się na tym etapie, a to nierzadko decyduje o późniejszych losach w dalszym postępowaniu. Dlatego warto poznać podstawowe informacje o samym zatrzymaniu, jak i prawach osoby zatrzymanej.

Kto może dokonać zatrzymania?

Na mocy prawa do dokonania zatrzymania uprawnieni są funkcjonariusze Policji, nie mniej jednak zatrzymania, może dokonać każdy obywatel. Warunkiem takiego obywatelskiego ujęcia jest złapanie sprawcy na gorącym uczynku lub uciekającego z miejsca zdarzenia. Przy tym powinna zachodzić obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. W ten sposób ujętego sprawcę należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Wobec kogo można zastosować zatrzymanie?

Policja ma prawo zatrzymać podejrzanego, w przypadku gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że dana osoba popełniła przestępstwo, a zachodzi przy tym obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby bądź zatarcia śladów przestępstwa.

Czas trwania zatrzymania

Obecnie łączny czas zatrzymania nie może przekroczyć 72 godzin. Zwrot łącznie został użyty, ponieważ okres 72 godzin rozbity jest na dwa krótsze, nieprzekraczalne i niezależne od siebie okresy.

Bezpośrednie ujęcie sprawcy przez funkcjonariuszy policji jest pierwszą częścią zatrzymania, np. w wyniku rutynowej kontroli. Etap ten nie może przekroczyć 48 godzin. Do tego czasu osoba zatrzymana musi zostać przekazana do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania lub powinna być zwolniona. Od tej chwili liczony jest już 24-godzinny termin dla Sądu, który może wydać postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania bądź o zwolnieniu zatrzymanego.

Prześlij komentarz

0 Komentarze