Ticker

6/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ADWOKAT KATOWICE

KANCELARIA ADWOKACKA KRZYSZTOF BOHOSIEWICZ

Dopłaty do gazu i energii – Istotna ustawa dla firm


Jeszcze w tym roku rząd planuje dofinansować część kosztów zakupu energii i gazu, jakie ponoszą najbardziej energochłonne przedsiębiorstwa. Na razie będzie to 250 dużych firm energochłonnych — projekt jest już w Sejmie. Program zostanie uruchomiony, gdy Komisja Europejska przyjmie swoje wytyczne.

W związku z obecną sytuacją na rynku energii oraz planowaną sytuacją w latach 2022-2024 Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców. Teraz projekt ustawy jest już w Sejmie. Umożliwi on przyjęcie programu pomocowego jednak pod warunkiem, że zaakceptuje go Unia Europejska. Co prawda projekt nie mówi wyłącznie o firmach energochłonnych, ale uzasadnienie niestety ogranicza się tylko do nich.


W pierwszej kolejności zgoda Komisji potem wypłaty

Jak czytamy w uzasadnieniu, projekt wprowadza możliwość przyjęcia przez Radę Ministrów programów pomocowych, ich celem będzie udzielenie wsparcia finansowego określonym grupom przedsiębiorców, tych, których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone z uwagi na dynamiczny wzrost sytuacji na rynku energii. Programy pomocowe przewidziane są w formie uchwały. Wsparcie będzie udzielone na wniosek przedsiębiorcy, na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia działalności spowodowanych wzrostem cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. Określona będzie też wysokość budżetu, ale łączna wysokość pomocy z wniosków spełniających kryteria nie może przekroczyć maksymalnego limitu środków, wówczas wsparcie zostanie proporcjonalne obniżone tak, by łącznie nie przekroczyły one limitu. Program zostanie przyjęty, dopiero gdy Komisja Europejska przyjmie dodatkowe wytyczne. Do czasu wydania przez Komisję pozytywnej decyzji, pomoc nie będzie wypłacana.

O wsparcie będą mogły ubiegać się zakłady, w przypadku których koszty nabycia energii elektrycznej i gazu wynoszą przynajmniej 3 proc. wartości produkcji oraz które działają w branżach wskazanych przez Komisję Europejską. Tego rodzaju zasady przyjęły też Niemcy i Francja. Sektory, które szczególnie odczuwają skutki kryzysu to m.in. produkcja wyrobów hutniczych, ceramicznych kafli i płytek, nawozów czy szkła płaskiego i gospodarczego. Oznacza to, że pomoc nie trafi do większości małych i średnich firm. Planowane kwoty wsparcia to:

- do 2 mln euro,  jeżeli wzrost cen energii i gazu w okresie luty 2022 — grudzień 2022 wyniesie przynajmniej 100% w stosunku do ceny, jakie przedsiębiorstwo poniosło w ubiegłym roku.

- do 25 mln euro, w przypadku poniesienia straty z działalności operacyjnej i spełnienia warunku wzrostu cen.


Źródło:  businessinsider.com.pl


Prześlij komentarz

0 Komentarze